Wsparcie profilaktyki antynowotworowej przez naturalne suplementy diety

Profilaktyka antynowotworowa, to przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta. Mówi się, że 400g warzyw i owoców dostarcza organizmowi człowieka optymalną dawkę różnych antyoksydantów, które ze sobą synchronicznie działają, witamin oraz minerałów. Naturalne suplementy diety mogą być pomocne we wsparciu profilaktyki antynowotworowej jako efektywny sposób uzupełnienia niedoborów najważniejszych substancji odżywczych. Warto zastanowić się również nad suplementacją: kwercetyny, Sulforafanu, likopenu, omega 3, beta-karotenu, witamin i minerałów, aby wspierać dobre zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Mówi się, że profilaktyka raka to także prawidłowe nawyki zdrowotne i optymalna aktywność fizyczna. Nie można zapomnieć, że suplementy roślinne i składniki specjalne są wsparciem organizmu człowieka w zachowaniu, jak najdłuższego dobrostanu zdrowotnego, a w chorobie nowotworowej mogą być korzystnym wsparciem leczenia. Pamiętaj jednak, że w żadnym wypadku nie można rezygnować ze podjętych terapii antynowotworowych, na rzecz tylko i wyłącznie naturalnego procesu leczenia. 

Na czym polega profilaktyka antynowotworowa

Według założenia lepiej zapobiegać niż leczyć można założyć, że profilaktyka raka jest bardzo istotną kwestią. Czy wiesz, że według informacji Krajowego Rejestru Nowotworów w roku 2022 w Polsce było ok 171 tys nowych zachorowań? Profilaktyka nowotworu, może być pomocna w obniżeniu zachorowań na nowotwory. Warto dbać o zdrowie i zachować dobrą jakość życia jak najdłużej. Pakiet badań jaki można wykonać w ramach wykrycia i obniżenia ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe, może zalecić lekarz onkolog lub lekarz zajmujący się zagadnieniami związanymi z genetyką.

Profilaktykę antynowotworowa można podzielić na:

  • profilaktykę wczesną
  • profilaktykę pierwotną 
  • profilaktykę wtórną 
  • profilaktykę trzeciorzędową

Profilaktyka wczesna to działania, które mają na celu, korzystne dla zdrowia modyfikacje w obecnym stylu życia. Jest ona ważna ponieważ wpływa na działania, które są wyuczone np. takie jak zła dieta lub takie, które zostały nabyte w chwili podjęcia decyzji antyzdrowotnych jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Ważny elementem może być tu także aspekt związany z prowadzeniem aktywności zawodowej, która może narażać na czynniki stresogenne i nieregularny tryb życia. Warto tu także pomyśleć o prozdrowotnej modyfikacji, ponieważ w pracy spędzamy wiele godzin w ciągu dnia. Profilaktyka wczesna to najprościej mówiąc modyfikacja przyzwyczajeń. W jej ramach znajdują się działania nastawione na np. zapobieganie nikotynizmowi, nauka zdrowego odżywiania czy zwracanie uwagi na to jak ważna jest optymalna aktywność fizyczna i hobby związane z aktywnością na świeżym powietrzu. 

Profilaktyka pierwotna ma na celu wyeliminowanie jak najwięcej czynników, które mogą wpłynąć w przyszłości na prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Można tu wyróżnić działania mające na celu ochronę niepalących osób przed biernym paleniem - zakaz palenia w miejscach publicznych, szczepienia dzieci na wirus brodawczaka ludzkiego wyniku, którego jeśli zakażenie samoistnie nie ustąpi, może dojść w przyszłości do pojawienia się nowotworów: pochwy, sromu, szyjki macicy, odbytu, gardła czy prącia. W pierwotnej profilaktyce raka, można wykonać także, ważne badania profilaktyczne i badania obrazowe jak cytologia, USG piersi, USG jamy brzusznej i inne, które zaleci lekarz. Profilaktyka pierwotna jest długofalowa i wspierają ją instytucje państwowe, aby objęła jak największą liczbę ludności. Badania genetyczne są ważne dla ludzi, którzy mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka ze względu na wywiad rodzinny.

Profilaktyka wtórna ma miejsce w chwili, kiedy zostaje rozpoznana choroba i postawiona jest diagnoza. Zadanie tego obszaru profilaktyki to jak najszybsze postawienie dobrej diagnozy i wczesne rozpoczęcie leczenia, które może uratować życie. W Profilaktyce wtórnej, znajdziemy badania przesiewowe, które skierowane są do konkretnych grup osób np mammografia, skierowana do kobiet w wieku lat 50 czy badania okresowe, które mogą pomóc wychwycić wczesne stadium choroby nowotworowej - w stadium przedklinicznym choroby. Można tu przywołać także przykład guza piersi, jeśli zostanie wychwycony wcześniej w badaniu screeningowym to ma to duże znaczenie dla procesu leczenia i może znacząco zmniejszyć umieralność kobiet na ten typ nowotworu. Dlatego tak ważna jest w tym wypadku profilaktyka raka piersi.

Profilaktyka trzeciorzędowa jest istotna dla pacjenta u którego została już zdiagnozowana choroba nowotworowa i został rozpoczęty proces leczenia. Profilaktyka ta ma na celu, w jak najbardziej efektywny sposób łagodzenie objawów choroby, skutków ewentualnego inwalidztwa, które wypływa z negatywnego działania choroby w organizmie człowieka. Profilaktyka trzeciorzędowa dotyczy także tych osób, które nie nie można wyleczyć. W takich wypadkach profilaktyka dotyczy działań który mają zapobiegać wystąpieniu spadku jakości życia. Czyli dąży się do zapewnienia jak najlepszych warunków życia z chorobą nowotworową i poprawy funkcjonowania, jak również zminimalizowania objawów bólowych. W tym okresie duże znaczenie ma leczenie paliatywne. 

Czynniki ryzyka choroby nowotworowej

Czy wiesz, że według badań negatywne czynniki rakotwórcze mogą predysponować do wystąpienia choroby nowotworowej nawet w 70%? Dlatego tak ważny jest zdrowy styl życia i edukacja zdrowotna. Ryzyko wystąpienia nowotworu jest dużo większe, jeśli jesteśmy narażeni na negatywne czynniki kancerogenne takie jak:

  • dym nikotynowy
  • zła dieta
  • czynniki stresogenne
  • częste narażenie organizmu na czynniki jonizujące, ultrafiolet
  • narażenie na związki chemiczne takie jak np. azbest
  • brak aktywności fizycznej
  • nadużywanie alkoholu
  • stres oksydacyjny
  • aflatoksyna odpowiedzialna za tworzenie pleśni
  • zanieczyszczenie środowiska naturalnego
  • przetworzona żywność
  • częste infekcje wirusowe
  • mała ilość snu
  • promieniowanie UV (nadmierna ekspozycja)

Co ciekawe większą predyspozycję do wystąpienia choroby nowotworowej i jej rozwoju mają osoby z osobowością typu C. Co to za osoby? To ludzie mający skłonność do depresji, trzymający emocje w “środku”, wycofujący się z życia społecznego, odczuwający lęk, nie potrafiący wybaczać innym i sobie i pogodzić się z kolejami w ich życiu czy osoby, które mają kłopot z adaptacją do czynników stresogennych.  Koncepcja osobowości typu C powstała w XX w i jej model jest popularny w środowisku medycznym, jednak warto zaznaczyć, że już w czasach starożytnych uważano osoby z problemami społecznymi i problemami w zakresie układu nerwowego, za bardziej podatne na różne choroby. Osoby te miały mieć także problem z powrotem do zdrowia i rekonwalescencją.

 

Genetyka a rozwój nowotworu

Czy nowotwór jest chorobą dziedziczną? Można powiedzieć, że niektóre nowotwory mogą być schorzeniem dziedzicznym. Mówimy tu o sytuacji, w której w danej rodzinie, może pojawić się mutacja genetyczna, która zwiększa ryzyko zachorowania na dany nowotwór. W takim przypadku nowotwór taki jak np. rak piersi u kobiet powinien pojawić się wcześniej w rodzinie przynajmniej dwukrotnie u krewnych z pokrewieństwem pierwszego stopnia. Badania naukowe pokazują, że nowotwory dziedziczne to zaledwie ok 10% wszystkich zachorowań w społeczeństwie, można więc powiedzieć, że nie jest to statystycznie dużo. Nowotwory dziedziczne jak pokazują badania, występują zazwyczaj wcześniej, bo ok 35 roku życia, a przed 50 rokiem życia. Ich przebieg, może ale nie musi mieć szybszy przebieg i może charakteryzować się przebiegiem obustronnym jeśli dotyczy narządów parzystych jak: piersi czy nerki. Co ciekawe w przypadku nowotworów dziedzicznych, mogą występować jednocześnie dwa typy nowotworu np. piersi i jajników i oba te nowotwory są pierwotne, czyli nie powstają na skutek przerzutów.

Należy pamiętać, że mutacja genetyczna nie oznacza, że u danej osoby rozwinie się choroba nowotworowa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tych ludzi, bardzo ważną rolę stanowi profilaktyka antynowotworowa, która może pomóc wykryć ewentualne ognisko nowotworu w organizmie. Osoba, u której można spodziewać się mutacji genetycznej może zasięgnąć porody lekarza o specjalizacji genetyka medycznego. Jeśli lekarz po wywiadzie, zobaczy taką konieczność może wystawić skierowanie pacjentowi na test genetyczny w kierunku możliwości wystąpienia raka. Co ciekawe każdy nowotwór jest chorobą genetyczną, ponieważ musi zajść szereg mutacji, aby powstały złośliwe komórki, natomiast nie każdy nowotwór jest dziedziczny. Warto zaznaczyć, że ludzie posiadający mutację genetyczną zwiększającą ryzyko zachorowania na raka, nie muszą być poddani na działanie jakichkolwiek czynników kancerogennych, aby rozwinął się u nich nowotwór. Podsumowując działanie niekorzystnych czynników środowiskowych na organizm człowieka, ma dużo większe znaczenie w rozwoju nowotworów niżeli czynnik dziedziczny. Jakie nowotwory są nowotworami dziedzicznymi? Odpowiadamy. Eksperci twierdzą, że nowotwory dziedziczne to najczęściej:

  • nowotwór piersi

  • rak jajników

  • nowotwór jelita grubego

  • rak żołądka

  • nowotwór skóry

  • nowotwór płuc

  • nowotwór krtani

Naturalne wsparcie profilaktyki antynowotworowej

Naturalne, wysokiej jakości suplementy diety, mogą być cennym wsparciem zarówno profilaktyki antynowotworowej jak i samego procesu leczenia. Nie można jednak przerywać podstawowego leczenia na korzyść niekonwencjonalnej terapii nowotworów. Należy także pamiętać o przestrzeganiu dawek suplementowanych preparatów, ich nadmiar może bowiem działać karcynogenie. Suplementy diety mają za zadanie w dużej mierze, wspierać dobry stan zdrowia, dobre samopoczucie, optymalizować poziomy witamin i minerałów w organizmie, wspierać pracę układu nerwowego, wspierać odporność czy wspomóc profilaktykę antynowotworową. Mówi się, że rośliny i substancje aktywne mogą wykazywać potencjał we e wsparciu profilaktyki antynowotworowej. Zaliczyć do nich można między innymi: kwercetynę, sulforafan, likopen, kurkuma, omega 3, beta-karoten, koenzym Q10, witamina C, witamina E, witamina D, selen, cynk, miedź i magnez. 

Kwercetyna czy wiesz, że w badaniach naukowych ten składnik specjalny ma duży potencjał jako wsparcie profilaktyki antynowotworowej? Kwercetyna może wykazywać działanie hamujące zdolność komórek nowotworowych do rozwoju dzięki czemu może działać przeciwnowotworowo. Kwercetyna co to? Kwercetyna jest naturalnym flawonoidem roślinnym dlatego kwercetyna zastosowanie swoje znajduje wsparciu codziennej diety. Kwercetyna Solgar  jest jedną z najchętniej stosowanych kwercetyn w Strefie Witalności. Warto także wzbogacić jadłospis o takie warzywa i owoce jak: szpinak, sałata, seler, pomidory, buraki, brokuły, papryka, borówki, winogrona, żurawina czy wiśnie, aby powiększyć poziom kwercetyny w organizmie. Jeśli prowadzisz szybki, nieregularny i stresujący tryb życia, kwercetyna, która jest silnym antyoksydantem efektywnie będzie wspierać Twoje dobre zdrowie. Mówi się, że flawonoid jakim jest kwercetyna skutecznie wspiera układ immunologiczny i może mieć dobroczynny wpływ na leczenie alergii różnego pochodzenia. Ważny aspekt działania w organizmie kwercetyny to działanie przeciwwirusowe, a eksperci odkryli jej korzystny wpływ na wsparcie leczenia: HIV, grypy, covid, wścieklizny, polio czy opryszczki. 

Sulforafan to substancja aktywna takich roślin jak brokuł, kapusta czy rzeżucha. Sulforafan warto zastosować jako wsparcie profilaktyki antynowotworowej, ponieważ jako silny antyoksydant ma właściwości przeciwnowotworowe. czy wiesz, że najwięcej sulforafanu znajdziesz w kiełkach brokuła? Warto także zaznaczyć, że ta naturalna substancja aktywna może wspomóc detoks z kancerogenów. Sulforafan skutecznie wspiera działanie układu immunologicznego i może uaktywnić proces apoptozy, czyli kontrolowany proces śmierci komórki, która może zagrażać zdrowiu organizmu. proces ten może zatrzymać namnażanie komórek raka w organizmie. Co ciekawe sulforafan wspiera regenerację organizmu, wspiera leczenie ran czy korzystnie wpływa na zdrowie mięśni. Sulforafan może także pozytywnie wpływać na syntezę glutationu, który jest również silnym przeciwutleniaczem. Nie można zapomnieć, że sulforafan może chronić DNA przed uszkodzeniami.

Likopen jest naturalnym barwnikiem warzyw i owoców. W dużych ilościach występuje w pomidorach, czerwonej papryce, arbuzie, burakach czy czerwonym grejpfrucie. Likopen jest uważany za substancję, która może zmniejszać wystąpienie nowotworu prostaty, nowotworu płuc, raka jelita grubego a nawet białaczki. Badania naukowe nad działaniem antynowotworowym likopenu są nadal prowadzone. Likopen chroni DNA przed uszkodzeniami i ma korzystny wpływ na rekonstrukcję połączeń międzykomórkowych. Likopen aktywuje proces apoptozy i pomaga zahamować wzrost komórek patogennych. Likopen bierza aktywny udziała w przywróceniu równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Co ciekawe likopen lepiej się przyswaja w soku, przetworach, warto go też suplementować z wysokiej jakości suplementami diety. 

Kurkuma jest używana w medycynie naturalnej od tysięcy lat. Kurkumina wspiera w znaczący sposób układ immunologiczny, wspiera detoks organizmu czy przeciwdziała rozwojowi komórek nowotworowych. Co ważne ta substancja aktywna może wpłynąć pozytywnie na zmniejszenie proliferacji komórek nowotworowych. Eksperci potwierdzają, że kurkuma może wspierać proces chemioterapii oraz zmniejszać jej ewentualne negatywne objawy zdrowotne. Kurkuma może zmniejszyć ryzyko wystąpienia między innymi takich nowotworów jak: rak płuc, nowotwory skóry, jamy ustnej, szyi, żołądka, pęcherza moczowego, prostaty, piersi czy szyjki macicy. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Sanford Research i Uniwersytetu Południowej Dakoty, że kurkuma podana podczas chemioterapii kobietom z nowotworem jajnika powoduje, że komórki raka mogą szybciej ulegać zniszczeniu. Może być to ważne odkrycie dające większą szansę przeżycia kobietom, które leczą się na ten typ nowotworu. Najnowsze wykorzystanie kurkumy połączonej z platyną, w wsparciu leczenia nowotworów w USA udowodniło, że platyna wzmacnia wchłanianie kurkumy w organizmie chorego i wykazuje ok. 100 razy większe działanie antynowotworowe kurkumy w tym synergicznym połączeniu, niżeli samej kurkumy. 

omega 3 we wsparciu leczenia nowotworów są niezwykle ważnym elementem. Nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą skutecznie wspierać funkcjonowanie organizmu zarówno w trakcie wsparcia profilaktyki nowotworowej jak i podczas terapii nowotworowej. Wyniki badań potwierdzają, że Omega 3 opóźnia proces starzenia, wspiera układ immunologiczny, może być pomocne w hamowaniu wzrostu komórek nowotworowych,  mogą zwiększać przepuszczalność przez błony komórkowe, co z kolei ułatwia transport leków przeciwnowotworowych. Wspierają organizm podczas chemioterapii i radioterapii. Eksperci twierdzą, że niedobór kwasów DHA i EPA może predysponować organizm do zachorowania na nowotwory. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają układ nerwowy, co może być korzystne dla pacjentów onkologicznych, ze skłonnościami do depresji. Ważną sprawą jest także fakt, że omega 3 obniża poziom stresu oksydacyjnego i wspiera “wymiatanie” wolnych rodników z organizmu, co z kolei wspiera profilaktykę wystąpienia wielu nowotworów. Omega 3 według najnowszych badań może zapobiegać wystąpieniu raka jajników, raka szyjki macicy, piersi, jelita grubego czy prostaty. 

Beta-karoten to związki, które nazywamy karotenoidami. Beta-karoten jest barwnikiem owoców i warzyw o kolorze przede wszystkim pomarańczowym pomarańczowym, choć można go znaleźć także w szpinaku. Ciekawostkę stanowi fakt, że WHO ustanowiła beta-karoten, jednym z najważniejszych związków w chemoprewencji nowotworów, w naturalnej postaci diety bogatej w owoce i warzywa. Suplementy diety z beta-karotenem mogą być cennym wsparciem diety, szczególnie w okresie zimowym, kiedy owoców i warzyw jest mniej dostępnych. Warto zaznaczyć, że nie należy przekraczać zalecanych dawek preparatów z beta-karotenem. Warto zaznaczyć, że związki z grupy karotenoidów, są silnymi antyoksydantami czyli chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Mówi się, że beta-karoten może być pomocny we wsparciu zapobiegania wystąpienia raka i spowolnić postępowanie rozwoju nowotworu: jamy ustnej, raka krtani, przełyku czy pęcherza moczowego. 

Koenzym Q10 jako wsparcie terapii nowotworów jest chętnie wykorzystywany w ostatnich latach. Q10 wspiera układ immunologiczny, jest antyoksydantem, wspiera leczenie stanów zapalnych, może chronić DNA przed uszkodzeniami czy może opóźniać rozwój komórek nowotworowych. Były także prowadzona badania naukowe, nad korzystymi aspektami wsparcia leczenia koenzymem Q10 leczenia nowotworów piersi. Koenzym pozytywnie wpłynął na jakość życia kobiet chorych, ponieważ zażywały one mniej leków przeciwbólowych, organizm był mniej wyniszczony przez negatywne objawy uboczne stosowanej terapii. Pamiętaj, że poziom koenzymu Q10 w organizmie spada wraz z wiekiem. Dlatego warto wspierać codzienną dietę wysokiej jakości suplementami diety z tym składnikiem specjalnym po 35 roku życia. Można także zaznaczyć, że niektóre źródła naukowe mówią o niepotwierdzonym dotąd klinicznie korzystnym wpływie koenzymu Q10 na przedłużenie życia chorych z nowotworami trzustki, prostaty, jelita grubego czy płuc. 

Witaminy C i E wspierają równowagę między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, dzięki czemu wspierają również profilaktykę wystąpienia nowotworów. Warto pamiętać, że nie wolno pod żadnym pozorem przekraczać dawki powyższych witamin wierząc, że mogą one wspierać szybszą rekonwalescencję i wsparcie leczenia nowotworów. Badania przeprowadzone w USA wykazały nawet, że wyższy poziom witaminy E u chorych może predysponować do rozwoju choroby. Witamina C miała także w dużych dawkach wspierać leczenie nowotworów, jednak nie potwierdzono tej tezy. Warto jednak wspierać codzienną dietę wysoce biodostępnymi dla organizmu suplementami z witaminą C i E ponieważ, ich wsparcie organizmu pod względem wsparcie układu immunologicznego, wsparcia leczenia stanów zapalnych, wsparcia rekonwalescencji, wsparcia układu nerwowego, korzystnego wpływu syntezę kolagenu czy zmniejszenia uszkodzeń DNA, co jest cenne dla organizmu. Czy wiesz, że witamina E w postaci tokotrienolu nie tylko wspiera profilaktykę antynowotworową ale podobnie jak witamina C może wspierać proces leczenia raka prostaty, jelita grubego czy nowotwór piersi. O witaminie D mówi się, że jeżeli jej poziom w organizmie jest niski istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej. Witamina D może skutecznie hamować proliferację komórek nowotworowych. Nie można także zapominać o dobroczynnym wpływie witaminy słońca na pracę układu immunologicznego. 

Składniki mineralne takie jak selen, cynk, miedź i magnez w profilaktyce nowotworów mogą mieć duże znaczenie. Minerały te wspierają procesy antyoksydacyjne, wspierają pracę układu immunologicznego, mogą także skutecznie zmniejszać proces karcinogenezy. Selen jest znany z aktywowania wielu enzymów w organizmie człowieka między innymi tych, które odpowiadają za procesy antyoksydacyjne w organizmie. Cynk może wspierać profilaktykę wystąpienia nowotworów żołądka czy jamy ustnej. Minerał ten może także hamować rozwój komórek nowotworowych i wspierać pracę układu nerwowego, co zmniejsza skłonności do nerwicy i depresji u chorych. Miedź może skutecznie wspierać układ odpornościowy do szybszej odpowiedzi na pojawienie się oznak choroby. Eksperci prowadzą badania nad hamowaniem procesów nowotworowych przez ten składnik mineralny. Korzystne efekty może przynieść wsparcie miedzią, procesu leczenia raka jelit i płuc. Badania przynoszą zaskakująco dobre wyniki leczenia w Belgii, a naukowcy w tym kraju przygotowują się do badań klinicznych, które mogą udowodnić jak duże znaczenie mogą mieć cząstki metali na terapię nowotworową. Magnez wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego między innymi przez wsparcie działania, limfocytów T. Z kolei Limfocyty T mogą być pomocne przy zwalczaniu komórek rakowych.  Istnieją badania naukowe, które mają udowodnić, że niedobór magnezu w organizmie człowieka może prowadzić do zmniejszenia efektywności leczenia nowotworów. 

Warto dbać o swój organizm, wspierając profilaktykę antynowotworową. żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, jemy przetworzoną żywność, a  niekiedy także przyzwyczajenia zdrowotne pozostawiają dużo do życzenia. Wystarczy niewiele, aby wspierać dobre funkcjonowanie organizmu: dobrze zbilansowana dieta, dobra jakość snu, optymalna aktywność fizyczna, unikanie negatywnych czynników zdrowotnych czy wsparcie diety innowacyjnymi, wysokiej jakości suplementami diety, aby zachować zdrowie na dłużej i uniknąć groźby ciężkiej choroby jaką jest nowotwór.